Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prokrastinace

22. 04. 2013 22:30:00
Také vás trápí? A taky jste již na toto téma slyšeli mnoho, ale prokrastinujete nadále? Nechci vám tvrdit, že jsem našel nějaký zázračný systém - ale našel jsem systém, který mi perfektně fungoval týden. Plánuji si nejen práci, ale i zábavu. Jsem aktivní, řeším si své resty, všechno stíhám, ale hlavně: cítím se dobře, jsem plný energie a neunavuje mě to. Teď mi ten systém trochu pokulhává, ale tuším proč - a vím, že jsem na dobré cestě. A rád bych se o své dosavadní zkušenosti podělil.

Pitomá kráva prokrastinace... Nebo pitomý slon?

Prokrastinace je chronické odkládání úkolů na jindy. Valíte to před sebou a je toho čím dál víc, až máte výčitky svědomí. A nebo se na to vykašlete - a pak stagnujete. A pak máte výčitky, že stagnujete. U mě to je věčný problém. Vždycky byl - hlavně kvůli mé pitomé kombinaci charakterů: jsem líný, ale mám ambice. Chtěl bych hodně dělat, ale málo toho skutečně dělám.

Před dvěma týdny jsem náhodou absolvoval přednášku o prokrastinaci. Přišel jsem domů plný informací a nakopnutý. Víte, prokrastinace mě nijak neohrožovala, dokud jsem byl zaměstnaný. Tam nad sebou máte pořád bič. Horší je to na volné noze - člověk se musí motivovat sám. A tady končí legrace. Proto se lidi jako já musí naučit se sebou pracovat a používat metodiky pro řízení sama sebe - potažmo svého slona. A já mám rád jednoduché systémy - a můj systém je opravdu velmi jednoduchý a nevyžaduje skoro žádnou režii.

Teorie

Nejdříve zkusím představit model, jak to funguje. Lze si to velmi snadno vizualizovat. Představte si, že místo jednoho mozku máte v hlavě dva:

  • Emocionální (pocitový): stará se o krátkodobé cíle (potřeba jídla, spánku, odpočinku atd.), je velmi silný a lze si jej představit jako slona.
  • Racionální (logický): stará se o dlouhodobé cíle (dodělat školu, projekt, nenasrat šéfa), je mi chytrý, a lze si jej představit jako jezdce na slonovi.

Cokoli děláte, na tom spolupracují oba dva. Musí tedy společně dobře fungovat. A oni fungují! Jezdec rozhoduje, co se bude dělat, ale zároveň vnímá potřeby slona. Slon je nemůže říct (neumí mluvit), ale jezdec je stejně rozezná. Problém je, když je slon unavený, tvrdohlavý, zarputilý. To pak jezdec musí slona přemlouvat. A občas se mu to nepovede. Najednou je prokrastinace úplně jasná. Ukážete slonovi nějakou překážku, a pokud je moc velká, mu se do ní nechce. Pokud jezdec slona přece jen nějak naláká, slon se loudá... Je poměrně těžké jej přesvědčit, aby se rozběhl a dodělal to. Naštěstí na slona existují určité finty, jak slona namotivovat. Není to nic nového, ale je to nesmírně důležité:

  • Rozpad úkolu na menší - pokud slonovi ukážete velký úkol, nechce se mu. Pokud mu ukážete spoustu malých úkolů, taky se mu nechce. Ideální je rozdrobit úkol na malé kousky a ukazovat je slonovi postupně: jeden po druhém. Říct mu: teď uděláš tohle, a na zbytek teď nemysli. Soustřeď se jen na to, co máš před sebou. A když vidí slon jen malý problém, klidně se do něj pustí.
  • Nenechat slona rozhodovat - řídit slona by měl člověk, a pokud slonovi dáte možnost rozhodnout, co bude dělat dál, určitým věcem se bude vyhýbat jako čert kříži. Přitom je bude mít stále pod nosem a to odsunování jej bude také vyčerpávat - bude se stále znovu a znovu rozhodovat, zda to udělat, nebo ne. A obtížné rozhodování vede k odsouvání samotného rozhodnutí - říká se tomu rozhodovací paralýza. Řešení je popsáno níže.
  • Nechat slona odpočinout - když je už slon unavený, nemá cenu jej pérovat, aby šel dál. On by se stejně loudal. Místo toho je dobré udělat občas pauzu, nechat jej odpočinout. To ale neznamená hodit nohy na stůl a nedělat nic! Mnohem lepší je aktivní odpočinek.
  • Po odpočinku následuje práce - je třeba si také uvědomit, že jakmile si slon odpočine, měl by vstát a hned se zase pustit do práce! Pokud byl odpočinek kvalitní, měl by mít dost energie a ideální je nechat jej, ať se rozběhne, a poběží plný elánu vpřed. Tímto způsobem bude úkol rychle hotov s vysokou efektivitou - vynaložíte málo času i energie (zahrněte prosím setrvačnost slona).

Praxe

V praktickém životě můj systém vypadá takto: na každý den mám papír, na kterém mám rozesety úkoly pro tento den. Pozor - nejsou to jen nepříjemné věci, naopak, jsou tam i příjemné, jako návštěva kina, oběd s kamarádem nebo jít si zaplavat (ano, to je ten aktivní odpočinek). U každého úkolu si píšu symbolicky, zda mě energii spíš doplní (+) nebo vyčerpají (-). Každý úkol je v kolečku, pokud je úkol velký (hodina a víc), je kolečko velké, pokud je to drobnost, je kolečko malé. Tyto úkoly si plánuji na několik dní dopředu a letmým pohledem vždy zjistím, zda mám ten den už toho hodně, nebo ne. Takto je plánování snadné - a nemusím přemýšlet nad tím, jak dlouho úkol trvá, stačí nakreslit velké/malé kolečko. Celkově by mělo být koleček 4 - 10, více ne a méně také ne.

Na ráno si vždy nachystám budíka, i když vstávat nemusím. Tohle je extrémně důležité! Na přednášce to bylo zdůrazňováno, a já už vím proč - jakmile se probudíte, slon musí okamžitě vyběhnout! Pokud ho necháte, ať se ráno začne loudat líným krokem z ohrádky, moc toho ten den neuděláte. A to platí i pro víkendy. Už to slyším: to mám pracovat i o víkendu? Záleží, čemu říkáte práce. Já mluvím o plánování aktivit, které chcete dělat, ale které odkládáte. Tento systém vám umožňuje odpočívat průběžně, a opravdu není nutné (ani dobré) o víkendu proflákat celý den.

První věc, kterou ráno udělám (ještě než se nasnídám a vyčistím zuby) je naplánování, v jakém pořadí budu úkoly dělat. Jednoduše se to provede propojením koleček šipkami. Je důležité to udělat předem: slon se totiž v této chvíli ničeho nebojí - dokud to nemusí dělat, tak jej to netrápí. On se do budoucna nekouká. Řeší vždy jen to, co je teď. Proto je poměrně snadné naplánovat si i těžší úkoly. A když si nastavíte pevný plán, znemožníte slonovi o tom plánu polemizovat - a tím se odbourá pozdější rozhodovací paralýza. Pravidla pro řazení úkolů jsou následující:

  • Nejtěžší úkoly na začátek - pokud jste nechali slona skutečně vyběhnout, má po ránu nejvíce energie a je schopen se do toho s vervou pustit. Byla by velká škoda toho nevyužít.
  • Po náročném úkolu odpočinek - je třeba vše naplánovat tak, aby slon měl možnost si také odpočinout. Nenutit jej po náročném úkolu hned dělat jiný náročný úkol - to nedává smysl. Začal by se loudat a byla by to ztráta času. Mezitím je lepší zajít na oběd, změnit aktivitu (z psychické na fyzickou a obráceně).
  • Po odpočinku následuje práce - ztráta času by bylo také odpočívat dlouho. Slon by moc zlenivěl. Jen ať si oddychne a pak hned šup hup makat dál.
  • Nezbytné úkoly mezi prvními - občas se stane, že se něco nestihne. Co naplat, musí se o přeplánovat. Ale jelikož obvykle máte plán na nejbližší dny obsazený, přeplánování znamená odsunout to až třeba za týden - a to může být u některých úkolů problém. I u těch ostatních platí - jelikož nejste schopni to přeplánovat na dřívější termín, o to více se snažíte to stihnout ještě dnes.

Dobré je napsat si i některé pravidelné činnosti, které vás rozptýlí - např. příprava večeře - umožní to zařadit tuto činnost správně tak, aby plnila svou funkci v celém sledu (námaha/odpočinek).

Mezi úkoly nejsou žádné prodlevy! Po jednom následuje hned další. Na první pohled by se mohlo zdát, že nelze jet v takovém tempu pořád, nicméně opak je pravdou. Pamatujte, že zde máme naplánovány i odpočinkové úkoly, a pokud je všechny dodržíte, dají vám dostatek energie a pohody. Zde je třeba nic si neodpouštět! Pokud chcete nějaký čas strávit s rodinou či přáteli, je to úkol jako každý jiný! Prostě musíte jít a splnit to! Ehm tedy musíte - samozřejmě že půjdete rádi. Toto je opravdu velmi důležité. Dříve jsem dělal velkou chybu: prokrastinoval jsem (nutil jsem slona k činnosti, slon si mezitím šel na facebook a tam se vybavoval). A večer jsem zrušil původní plán jít hospody, protože práce nebyla hotova. Výsledek byl, že jsem ani pořádně nepracoval, ani si pořádně neodpočinul. A utekl mi den života.

Proč to selhalo?

Stejně jako ostatní systémy, tak ani tento systém není žádný zázrak. Může fungovat jen tehdy pokud mu věříte. Pokud k němu ráno vstanete s myšlenkou, že se stejně nepovede splnit všechny denní úkoly, pak vás nepřesvědčí už nikdo, že to jde. I já jsem selhal. Opravdu jsem nebyl schopen splnit denní úkoly, příčin bylo víc - minulé pondělí mi nepovedené rande vzalo energii na celý den, a u svých úkolů na pátek a na sobotu jsem hodně podcenil pracnost. Normálně by to neměl být problém, správné řešení by bylo přeplánovat ty úkoly do budoucna na dny, kdy mám volno, ale já to naprosto chybně nahrnul hned na nejbližší dny, kdy jsem už měl plno i tak. A co se stalo? Ráno jsem vstal, přišel k seznamu úkolů, viděl jsem kolik toho mám, slon se zděsil a sednul si na prdel a seděl. "Pojď slone!" "Nééé nemá to cenu, to stejně nedám". Holt chce to vyladit, naučit se řešit i krizové situace správně. Na tomto obrázku uvidíte, jak by to opravdu nemělo vypadat večer ve 21h:

Odkazy

Pokud vás to tedy zaujalo, přidávám doporučené zdroje informací:

Autor: Petr Bříza | pondělí 22.4.2013 22:30 | karma článku: 19.67 | přečteno: 3670x

Další články blogera

Petr Bříza

Digitálním nomádem v Kuala Lumpur

V hlavním městě Malajsie jsem strávil dva týdny a přináším své dojmy. Nejsou to žádné přehnaně nadšené cestovatelské tipy, spíše pragmatický pohled člověka, který trochu cestuje a na cestě normálně pracuje.

19.4.2016 v 0:00 | Karma článku: 10.74 | Přečteno: 627 | Diskuse

Petr Bříza

Souboj v roztržitosti

Moje hlava děravá je a kdo nemá v hlavě, musí mít v nohách. Naštěstí v tom nejsem sám a neustále narážím na chápavé, milé, velkorysé a tolerantní lidi. Jak věci ztrácím a nalézám, zažívám spoustu příhod. Schválně, kdo mě trumfne?

23.7.2015 v 17:15 | Karma článku: 5.64 | Přečteno: 298 | Diskuse

Petr Bříza

Žij jako digitální nomád

Pár rad a doporučení těm, kteří nemají žádné závazky a chtěli by hodně cestovat. Tento článek byl původně jen mým komentářem na Facebooku. Trochu jsem se ale rozepsal, a napadlo mě, že by to mohlo zajímat i více lidí.

11.7.2015 v 0:00 | Karma článku: 16.92 | Přečteno: 2100 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Vrba

Horor, co povstal z mlžného oparu.

K tomu, když si ještě pomyslím, že k tomu došlo vlastně díky mé vlastní iniciativě. Ach jo. Na druhou stranu, zase kdyby k tomu nedošlo, neuvědomil bych si, jaké existuje propojení mezi jízdou autem v mlze, úklidem a nákupem.

18.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

David Gruber

Hlubiny študákovy duše – písemka z matematiky 1939 – prezidentští kandidáti v roce 2017

Včerejší den se týkal studentů, televize Nova tedy měla o nich klasický film z roku 1939. Zajímalo mne, jaké příklady měli septimáni na závěrečnou písemku z matematiky. A co ty příklady vypovídají o úrovni vzdělanosti tehdy a dnes

18.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 236 | Diskuse

Jitka Štanclová

Výjimečný den

Jsou dny, které se vám zapíší do paměti a ponecháte si je tam uchované na celý život. Tak to cítím i já.

18.11.2017 v 10:42 | Karma článku: 12.56 | Přečteno: 194 | Diskuse

Helena Vlachová

Tak tohoto se bohdá snad nedožiji

Jedno se mi po Listopadu 1989 velmi nelíbí. A tím jsou rodiny. Přejímáme západní styl života, jenž se promítá i do rodin.

18.11.2017 v 10:19 | Karma článku: 19.41 | Přečteno: 430 | Diskuse

Libuse Palkova

Svíčkovou anebo smažené kobylky?

Málo platné, jídlo je součástí kultury každého národa a na co jsme zvyklí odmalička, to považujeme za to nejlepší.

18.11.2017 v 8:19 | Karma článku: 16.42 | Přečteno: 578 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1320
Nikdy nelituji toho, co jsem udělal, ale toho, co jsem neudělal.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.